Zinātnes centrā AHHAA Tartu

Zinātnes centrā AHHAA Tartu

Pateicoties ESF projektam – „Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai. Eiropas Sociālā fonda projekts. Projekta numurs: 8.3.2.2/16/I/001”, Liepupes vidusskolas skolēniem bija iespēja doties uz Tartu Zinātnisko centru AHHAA. Brauciena mērķis bija dot individuālu iespēju katram izglītojamajam interaktīvā veidā iepazīt fizikas likumus, mehāniku, optiku, astronomiju un  dabaszinātnes.

Lai uz Igauniju aizbrauktu visi skolas skolēni, tika noorganizēti divi braucieni:

1.      Pirmais brauciens notika 20. oktobrī, kad ceļā devās 5., 6., 7., 8. un 9. klases skolēni.

Par iegūtajiem iespaidiem AHHAA centrā, lai runā skolēni :

-         Man ļoti patika! Es uzzināju daudz ko jaunu. Patika planetārijs, kur  mēs skatījāmies lekciju par planētām. Patika, ka lekcija bija latviešu valodā. Uzmanību piesaistīja pacēlājs, kur, iesēžoties krēslā, divatā varēja paši pacelt sevi augstu, augstu, līdz pat centra griestiem. Es šo iespēju izmantoju vairākas reize, jo ļoti patika. Drosmīgākie gāja un izmēģināja braukt ar velosipēdu, kas bija augstu virs galvām, pie tam braukšana bija pa virvi. Es, nē!

-         Man AHHAA centrā patika šķībā istaba, bet mazliet galva sagriezās, kad iegāju „apgāztajā” istabā. Interesants bija spoguļu labirints, kuru ejot, bija jāuzvelk cimdi un jāskatās uzmanīgi! Man patika planetārijs. Daudz jautrību radīja ūdens telpa un ūdens siena.

-         Planetārijā es uzzināju par planētām un to pavadoņiem. Cik skaisti izskatījām zvaigžņotās debesis! Izstādes telpā varēja iepazīties ar cilvēka organismu - kauliem, asinsvadu sistēmu, iekšējiem orgāniem utt. Varējām izmēģināt pacelt mašīnu! Man ļoti patika akvārijs, kur varēja skatīties korāļu daudzveidību.

-         Man ļoti patika AHHA centrā! Tur bija interesanti. Visvairāk man patika planetārijs un gaisa ritenis. Patika izskriet tuneli, kur viss ap mani griezās, likās, ka gāžos, bet - nē! Bija bail, bet izmēģināju pacēlāju, kur paši sevi ceļ augšā, aizvēru acis un, aiziet!

Tā kā mums paveicās ar laika apstākļiem, tad atpakaļceļā varējām pavērot Igaunijas dabu, mājas. Mēs priecājāmies par šādu izdevību. Paldies!

2.      Otro reizi uz Tartu devāmies pēc brīvlaika nedēļas – 3. novembrī. Nu uz AHHAA centru brauca – 1., 2., 3., 4 un 12. klases skolēni. Skolēnu iespaidi :

-      Man ļoti patika ik viss, ko varēja apskatīt un izmēģināt šajā zinātnes centrā. Vislielāko interesi raisīja velosipēds uz troses pie centra griestiem. Bija bail… uz velosipēda uzkāpu, bet neriskēju braukt. Interesanti bija planetārijā.

-      Esmu sajūsmā par velosipēdu! Urā! Nobraucu visu posmu!

-      Man patika planetārijs, kur ieraudzīju planētas, kas visu laiku riņķo! Es biju 9 reizes uz krēsla – pacēlāja. Uzrunāja arī velosipēds, ar kuru varēja braukt pa virvi, bet tikai, ja tavs auguma garums ir 1m 45 cm… Man vēl jāaug!

-      Centrā mēs redzējām visādas tehnoloģiskas lietas. Man patika planetārijā un krēsls – pacēlājs. Man šī ekskursija ļoti, ļoti patika.

-      Man patika spēlēs spēli, kur pats varēja braukt ar mašīnu.

-      Planetārijā, raugoties zvaigžņotajās debesīs, brīžam sagriezās galva. Cik viss bija reāls, īsts!

Lielu skolēnu sajūsmu izsauca Ūdens istaba un ūdens siena. Kāds pēc šiem priekiem bija tīri slapjš, bet ātri vien izžuva un devās tālāk zinātnes izzināšanas ceļojumā pa AHHAA centru. Sajūsmu izraisīja Spoguļu labirints un arī ačgārnie spoguļi, kuros labprāt spoguļojās skolotājas.

Tā kā man bija tas gods doties ekskursijā abas reizes, tad atļaušos teikt lielu paldies visiem, kas pielika savu roku, lai tiktu noorganizēts šis pasākums, lai visi skolas skolēni apmeklētu šo zinātnes centru un gūtu daudz pozitīvu iespaidu. Kāds no skolēniem pirmo reizi savā mūžā brauca pāri Latvijas robežai un nokļuva „ārzemēs”.

Skolotāja : I. Špūle un

Liepupes vidusskolas -  2., 4., 5., klases

skolēni – Ieva L., Lars, Diāna, Kate, Sintija,

Ieva R., Sintija, Una, Justīne.