Mūsu nākotne un Robotika

Mūsu nākotne un Robotika

Latvijā inženierzinātņu jomu ekonomikas un izglītības eksperti pasludinājuši par prioritāti, kura jāattīsta un kurai jāpiesaista skolēnu interese.

Pateicoties ESF projektam – „Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai. Eiropas Sociālā fonda projekts. Projekta numurs: 8.3.2.2/16/I/001”, Liepupes vidusskolas skolēniem bija iespēja tikties ar IT speciālistu no biedrības „Tehniskā izglītības un jaunrades skola” Dāvi Kundziņu, kurš raiti darbojoties ar programmām un robotiem, atklāja Liepupes vidusskolas jauniešiem, cik interesanta un daudzveidīga ir IT speciālista ikdiena, un cik daudz iespēju tā sniedz. Robotikas stundās, kur praktiskās nodarbībās dzirdējām arī stāstījumu par inženierzinātnēm, nākotnes profesijām, par robotu iespējām un par to, ko mēs varam darīt jau šodien, lai roboti būtu mūsu draugi un sabiedrotie.

Robotika sastāv no trim lietām – mehānikas, elektronikas un programmēšanas. Attiecīgi ar šīm trim daļām mums arī jāsāk darboties, saliekot tās kopā, veidojas viens robots.  Lai rastos interese, bērniem vispirms jāredz, kā šīs teorētiskās zināšanas darbojas praksē, un robotu būve ir viena no iespējām.

Jaunākās klases 1.-4., darbojās ar Wedo 2.0 robotiņiem, izveidoja automobili ar 2 veidu pārnesumiem, zobratiņiem. Pie mazākiem apgriezieniem auto ir lēnāks un spēcīgāks, bet pie lieliem-ātrāks, un tas viss tikai samainot lielo un mazo zobratu vietām. Lai cik gudri būtu roboti, tomēr vienmēr ir vajadzīgi cilvēki, kas apkopj, pārbauda, nomaina detaļas.

Darbošanās ar robotiem bērniem attīsta loģisko domāšanu, uzlabo spēju pieņemt lēmumus, analizēt, arī sadarboties komandā.5.-9.klases skolēni programmēja robotus –“visurgājējus”, kuram bija jānobrauc gar skolas sola malu nenokrītot no tā (pa taisnstūri). Lai izpildītu uzdevumu skolēnam “jādraudzējas” gan ar matemātiku, gan fiziku, tas ir, jāzina kā aprēķina riteņa apkārtmēru, taisnstūra perimetru, jāsaprot riteņu kustība pagriezienos, jāpieslīpē komandas robotam.

Šoreiz Liepupes vidusskolā viesojās IT speciālists Dāvis Kundziņš, liels paldies viņam par šo brīnišķīgo darba dienu.

Robotikas nodarbības aizved līdz programmēšanas, datordizaina un inženierzinātņu specialitātēm

Robotikas pulciņa vadītāja Rita Gulbe

Fotogrāfijas no nodarbībām  skatīt šeit...