Ekskursija uz Niedrāju – Pilkas purvu

Ekskursija uz Niedrāju – Pilkas purvu

10. septembrī sākumskolas skolēni devās ekskursijā uz Niedrāju - Pilkas purvu. Mūsu mērķis bija iepazīt tipisku augstā purva ainavu un salīdzināt to ar mežu.

Ekskursijas vadītāja bija Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas izglītības speciāliste Inta Soma.

Lai nokļūtu līdz Niedrāju - Pilkas purva takai, bija kājām jānoiet 2 km garš ceļš pa bijušo Smiltenes – Valmieras – Ainažu šaursliežu dzelzceļa uzbērumu. Pa ceļam skolēni vēroja meža ainavu un izpildīja uzdevumu  par uzvedību un rīcību dabas liegumā.

Pirms došanās purvā skolotāja Inta izstāstīja un uzskatāmi demonstrēja kā veidojas purvi.

Purvā ir ierīkotas laipas. Tās klāj metāla siets, lai gājējiem neslīdētu kājas. Ejot pa taku, redzējām augstā purva ainavu: mazas priedītes un bērziņus, dzērvenes un vaivariņus, nelielas ūdens lāmas. Takas galējā punktā ir ap 3 m augsts skatu tornis. Skolēniem bija iespēja uzkāpt torni un vērot purva ainavu. Pēc tam bija jāveic dažādi uzdevumi: jāmēra augsnes temperatūra, jāpazīst purva augi, ar augsnes zondi jāņem augsnes paraugs, jānosaka augsnes skābums. Skolēniem ļoti patika darboties ar augsnes zondi. Pēc paveiktajiem uzdevumiem lieliski garšoja līdzi paņemtās pusdienas. Atpakaļceļā takas malā lasījām dzērvenes un pētījām kukaiņēdāju augu – raseni.

Ko skolēni guva no šīs ekskursijas:

•      Iepazina purva ainavu

•      Uzzināja par kampaņu „Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!” (papīrus un tukšās pudeles netika izmestas purvā).

Daiga Krūze