Liepupes vidusskolas skolotāju un darbinieku pieredzes apmaiņas brauciens
13.11.2017


 

Liepupes vidusskolas skolotāju un darbinieku pieredzes apmaiņas brauciens

    

      Rudens brīvlaikā - 2017.gada 24.oktobrī - Liepupes vidusskolas skolotāji un darbinieki devās sen gaidītajā pieredzes apmaiņas braucienā. Rīts bija dzestrs un vējains, bet tas nespēja mazināt prieku par iespēju bagātināt sevi ar jauniem iespaidiem. 

     Ceļš vispirms veda uz Koknesi, kur Kokneses tūrisma centrā sagaidīja laipnā un smaidošā gide Spodra Briede, te varēja apskatīt Likteņdārza maketu un Kokneses viduslaiku pils maketu, iegādāties  jaukus suvenīrus ar Kokneses simboliku, tūrisma kartes un bukletus par Koknesi.

     Pirmais apskates objekts bija Likteņdārzs, kura radīšanas idejas autori ir Marta un Vilis Vītoli. Tas uz salas Daugavā pēc ainavu arhitekta Šunmjo Masuno projekta top kā dāvana Latvijai 100. dzimšanas dienā. Likteņdārzs  top visu to Latvijas iedzīvotāju piemiņai, ko Latvija zaudēja 20. gadsimtā, – to, kas krituši karos, represēti, bijuši spiesti doties trimdā vai citādi cietuši savu politisko uzskatu dēļ. Gandrīz katrā latviešu ģimenē ir kāds cietušais, tāpēc tika meklēts un fotografēts Liepupes vidusskolas skolotājas A.Melnalksnes ģimenes stādītais ozoliņš pie lielā akmens. Pa Likteņdārza ābeļu aleju, kas  nobruģēta ar 113 000 bruģakmeņiem un uz kuriem iegravēti dārza atbalstītāju vārdi, ceļš veda uz amfiteātri, ko ieskauj simboliska ozolu godasardze. Abās ceļa pusēs, ejot uz amfiteātri, redzami vairāk nekā 2000 cilvēku stādīti kociņi, kas nākotnē veidos jauktu koku mežu. Varēja aplūkot Daugavas krasta gleznaino ainavu un Kokneses pilsdrupu aprises tālumā, skatu terasi (te pēc gides lūguma tika nodziedāta dziesma ‘’Vientuļais ozols’’, kas asociējas ar blakus iestādīto ozolu,), ar tēlnieka Ojāra Feldberga atbalstu izveidotu piemiņas vietu Latviešu strēlnieku pulku dibināšanas 100. gadadienā, lielo Sirdsakmeni, novēlējumu sienu ar vairāk nekā 2000 vēlējumu plāksnītēm Latvijai. Gandrīz 2 stundu ilgā ekskursija atstāja paliekošas emocijas katra sirdī, ne velti tā iecerēta kā ‘’vieta, kur rast mierinājumu, smelties spēku un gūt iedvesmu piepildīt sapņus’’. Katra latvieša pienākums ir Likteņdārzā būt, taču pedagogiem jo īpaši, lai varētu partos stāstīt skolēniem, mudināt izzināt tautas likteņgaitas. 

     Turpinājumā bija iespēja palutināt savas garšas kārpiņas un pavadīt laiku brīnišķīgā kafejnīcas atmosfērā, baudot saldējumu Sotnieku ģimenes uzņēmumā ‘’Skrīveru mājas saldējums’’. 2014.gadā viņi saņēmuši Kultūras goda zīmi ‘’Latviskais mantojums’’ par latvisku garšu ieviešanu saldējuma gatavošanā. Daudzu gadu garumā gatavoti gan klasiskie - plombīra, krējuma, jogurta saldējumi un sorberti bez ķīmisku vielu pievienošanas, gan meklētas un radītas savas oriģinālas receptes (recepšu skaits ir 80!). Oriģinālā un atraktīvā veidā tika pastāstīts par uzņēmuma dibināšanu un attīstību, to varētu dēvēt par veselu izrādi. Tam sekoja Gogel Mogel saldējuma gatavošanas meistarklase, kurā piedalījās drosmīgākie. Degustācijā tika piedāvāts saldējums, kam pievienotas ne tikai ģimenes dārzā izaudzētās ogas un augļi, bet arī šokolāde, jogurts, biezpiens, tomāti, kartupeļi, ogles, zilais siers, alus, zefīrs, paniņas, mārrutki, ķilavas. Tika piedāvāts pat liriskais baudījums – skandēts A.Čaka dzejolis ‘’Saldējums’’. 

     Turpmākajā dienas daļā laipni savas durvis vēra Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, un skolas direktors Aldis Rakstiņš dalījās pieredzē par savas skolas darbu un vadīja ekskursiju pa skolu, ielūkojoties sporta zālē (tur visus pārsteidza radiatori, kas novietoti pie griestiem), mācību kabinetos, stāstot par skolotāju iesaistīšanos dažādos projektos un EKO skolas aktivitātēm, par skolēnu mācību sasniegumiem un piedalīšanos konkursos, konferencēs, izrādot skolas muzeju, kurā aplūkojama bijušā skolotāja, fiziķa A. Rīdūža  iekārtotā auditorija, jo viņš bijis pārliecināts, ka vidusskolēnus jāgatavo mācībām augstskolā. Iespēja iepazīties ar citu skolu darba pieredzi ļauj no cita skatu punkta apskatīties uz savu darba ikdienu un neapšaubāmi bagātina.

     Kā pēdējais pieturas punkts izglītojoši izklaidējošajā braucienā bija Ikšķilē slavens tūrisma objekts – Libertu vīna pagrabs. Tā ir bērzsulu vīna darītava, ko vada Linards Liberts - jauns, uzņēmīgs, atraktīvs un dzīvespriecīgs uzņēmējs. Viņš stāstīja par savām idejām, sava biznesa attīstību, kā sācis uzņēmējdarbību ar bērzu pirts slotām,  demonstrēja saudzīgo bērzu sulas tecināšanas tehnoloģiju un piedāvāja bērzu sulu vīna un šampanieša degustāciju. 

     Paldies Salacgrīvas novada domei par pieredzes apmaiņas materiālo nodrošinājumu- “Skrīveru saldējuma” izrādi un degustāciju baudījām kā Domes deputātu dāvinājumu Skolotāju dienā! Paldies skolotājai Daigai Krūzei, kas iepriekš bija ļoti rūpīgi izplānojusi dienas gaitu maršrutu!

     Pieredzes apmaiņas brauciens ievilkās līdz vēlam vakaram, ļaujot izbaudīt gan pasakaini skaistās Latvijas ainavas, gan stāstus par iedvesmojošiem Latvijas cilvēkiem- pedagogiem, mācību grāmatu autoriem un uzņēmējiem, bet nogurums bija svētīgs. Iedvesmojoši, ka Latvijā ir tik daudz cilvēku, kas savas idejas grib un var realizēt tēvzemē, vairojot tās uzplaukumu.

     Liepupes vidusskolas skolotāja Inese Broka

Fotogrāfijas no brauciena skatīt šeit..




      Atpakaļ