Projekta ’’ĒDAM ATBILDĪGI!” forums Prāgā 2018

Projekta ’’ĒDAM ATBILDĪGI!” forums Prāgā  2018

Starptautiskais projekta „Ēdam atbildīgi!” forums notika Prāgā no 26. – 28.janvārim Prāgā, Čehijā. Galvenā foruma tēma bija „Reģenerēsim zemi ar savām galvām, sirdi un rokām”. Forumā piedalījās 120 skolotāju un skolēnu no 8 Eiropas Savienības valstīm.

Mans dalības mērķis bija papildināt zināšanas, dalīties pieredzē skolu un klašu aktivitātēs un iegūt jaunas idejas darbam. Forums bija organizēts augstā līmenī; ikkatra prezentācija, darba grupu nodarbības bija saistošas, izzinošas, interesantas un pamācošas. Pirmajā dienā diskusiju tēmas bija par  pārtikas ražošanu, kultūraugu audzēšanu ilgtspējīgā periodā, kā mēs varētu kļūt par atbildīgiem pārtikas patērētājiem.

Man bija iespējas piedalīties seminārā par bioloģisko lauksaimniecību, ko vadīja John Gauci no Maltas. Ir būtiski saglabāt mūsu zemi, augsni dabīgu, lai izaudzētu vērtīgus kultūraugus, tādēļ svarīgi ir bagātināt augsni ar  dabīgo organisko mēslojumu, kas iegūts no kompostiem un dzīvnieku fermām. Dienvidu valstīm  ļoti aktuāla ir arī ūdens laistīšanas sistēma. Tā ir globāla problēma visā pasaulē, jo būtiski ir saglabāt augsnes dabīgumu un visu dzīvo radību, kas tajā eksistē, un neaizrauties ar pārmērīgiem sintētiskiem minerālmēsliem, kuru rezultātā augsne kļūst iztukšota. Tika salīdzināta bioloģiskā lauksaimniecība ar biodinamisko lauksaimniecību. Kas ir veselīga pārtika? Vai tā ir tikai svaiga, audzēta bez ķimikālijām un garšīga? Šīs tēmas izraisīja lielu diskusiju dalībnieku vidū.

Kā veicināt skolēnu kritiskās domāšanas attīstību pārtikas ražošanas ilgtspējīgā attīstībā? Olga Daskin, metodiķe no Čehijas, izmantojot spēļu elementus un grupu darbus, veidoja nodarbību  filozofiskā skatījumā.

„Izglītošana caur galvu, sirdi un rokām” – šāda bija foruma otrās dienas diskusijas tēma. Domājam lokāli, rīkojamies globāli – tāds ir šī projekta vadmotīvs. Katra dalībvalsts komanda prezentēja savas aktivitātes un veiksmes stāstus, un dalījās pieredzē ar metodiskiem materiāliem un savām veidotām spēlēm. Ar prieku, smaidu un lielu interesi ikkatrs no mums ieklausījās un noteikti guvumus izmantos savā ikdienas  skolas darbā. Lielu palīdzību foruma organizatoriem sniedza brīvprātīgie – augstskolu studenti. Arī viņu veidotās telpu dekorācijas – ziedi, kolibri putniņi un cilvēciņu virtenes radīja patīkamu darba atmosfēru.

Noslēguma dienā izvērtējām projekta guvumus, izjūtas un iegūtās prasmes interesantā un neparastā veidā, arī izmantojot kustību aktivitātes un grupu darbus.

Protams, katru vakaru izmantojām izdevību iepazīt unikālo, krāšņo Čehijas galvaspilsētu Prāgu. Izklaides un kultūras iespējas tur ir bezgalīgas, piemēram, nakts pastaigas pa izgaismoto vecpilsētu un Kārļa tiltu, neparasti skaisto vecpilsētas laukumu, ko no visām pusēm apjož daiļās gotiskās un greznās baroka stila ēkas.

Forumā pavadītais laiks bija saistošs, interesants, gūtām zināšanām un pieredzes bagāts. Mūsu grupā bija jauki, ar humoru dāsni un atraktīvi, enerģijas un radošuma pilni entuziasti, kuri veiksmīgi realizē projektu „Ēdam atbildīgi!” savās skolās. Milzīgs paldies Ekoskolas un projekta „Ēdam atbildīgi!” līderim Danielam Trukšānam. Viņa smaids, ārējais miers un pārliecība iedrošināja mūs.