Liepupes vidusskolas vides izvērtējums
31.10.2016


Salacgrīvas novada Liepupes vidusskola veidojusies pakāpeniski- Liepupes skola  ēka nodota ekspluatācijā 1981.gadā. 6.oktobrī mācības uzsākuši izglītojamie no trijām nelielām apkārtnes skoliņām- Duntes, Liepupes un Tūjas pamatskolas.

                1983.gadā skola tika reorganizēta par vidusskolu. Liepupes  vidusskola ir vienīgā mācību iestāde Liepupes pagastā un vienīgā lauku vidusskola novadā. Tā atrodas 2,5 km no VIA Baltica maģistrāles; līdz Rīgas jūras līcim 5 km, līdz rajona centram Limbažiem 25 km, līdz Rīgai 70 km. Tuvākās mācību iestādes – Limbažu  novada ģimnāzija, Limbažu sākumskola,  3.vidusskola – 25 km, Rīgas rajona Zvejniekciema vidusskola – 20 km, Saulkrastu vidusskola – 25 km. Salacgrīvas vidusskola- 47 km.

Liepupes vidusskola šogad svinēja 35 gadu jubileju, līdz ar to var secināt, ka ēka ir salīdzinoši jauna. Skolā bērni mācās no 1,5 gadu vecumā līdz 18 gadu vecumam. Ēkā atrodas dienas centrs „Rūķu nams”, ir obligātās pirmsskolas izglītības grupas un, protams, skola no 1. līdz 12.klasei.

Atkritumi

Skolā saražoto atkritumu daudzums ir 27-30  m3 gadā. Pie skolas ir 1 atkritumu tvertne, kura tiek izvesta divas reizes mēnesī, katru reizi vidēji 1,5 m3 atkritumu. Par atkritumu izvešanu ir noslēgts līgums ar SIA „ZAAO”.

Pamatā atkritumus veido roku dvieļi,  sadzīves atkritumi, skolas piena iepakojums.

Skolā pie ēdamzāles, un pirmā stāva tualetēs  mazgājot rokas, papīra dvieļus vairs neizmanto, jo pielikti roku žāvētāji, pakāpeniski tiek plānots visā skolā atteikties no papīra roku dvieļiem.

Skola turpina iesaistīties SIA „ZAAO” organizētajā otrreizējā pārstrādei derīgo materiālu vākšanas akcijā „Dabai labu darīt”. Katrā klasē ir izvietota kartona kaste, kur izmest izlietoto papīru, lai tas nonāktu otrreizējai pārstrādei – makulatūrā.

Piezīmēm klasēs tiek izmantota izlietotā papīra otrā puse. Notiek sadarbība ar skolēnu vecākiem, kuri strādā iestādē, kur ir papīru atgriezumi (piemēram, tipogrāfijā). Vecāki mums piegādā dažādus papīru atgriezumus, kartona kastītes u.c. materiālus, kurus varam izmantot gan zīmēšanai, gan rakstīšanai, gan rokdarbiem un aplicēšanai.

Šajā mācību gadā skola ir iesaistījusies „Zaļās jostas” otrreizējās izejvielas vākšanas  konkursā „Tīrai Latvijai”. Skolā ir iespēja nodot izlietotās baterijas pārstrādei.

Liepupes vidusskolā notiek daļēja atkritumu šķirošana.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Vācam makulatūru.

Vācam un nododam izlietotās baterijas.

Kopējot tiek izmantotas papīra abas puses.

Skolēni ir izglītoti atkritumu šķirošanas jomā.

Ieviests atkritumu šķirošanas paradums – šķirot papīru.

No savāktām lapām un augiem izveidot komposta kaudzes.

Enerģija

Kā jau jebkurā sabiedriskā ēkā, arī mūsu skolā tiek patērēts daudz enerģijas. Protams, skolēni tiek mudināti pārraudzīt, lai netiktu lieki tērēta elektrība, bet tik un tā gada kopējā maksa par elektrību ir 12000 eiro. Veicot vides novērtējumu, apsekojām, vai elektrība netiek tērēta telpās, kurās neviens neatrodas, vai elektroierīces tiek izslēgtas, kādā stāvoklī ir labierīcības, vai netek ūdens, vai nav bojātas ūdenstvertnes podiem. Izpētījām, vai siltums neizplūst ārā pa spraugām un atvērtām durvīm.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Lielākajā daļā telpu elektrība tiek izslēgta, kad tajās neviens neatrodas, bet ne 100%.

Skola ir siltināta  pirms 14 gadiem.

Izgatavot atgādinošus uzrakstus, par elektrība taupīšanu.

Novērst nekvalitatīvu celtniecības darbu rezultātā gar logiem izveidojušās plaisas, spraugas, pa kurām ieplūst aukstais gaiss.

Nomainīt skolas ārdurvis, tās laiž iekšā auksto gaisu.

Ūdens

Skolā ūdens tiek patērēts daudz, vidēji 1800 m3 naudas izteiksmē gada laikā  par ūdens un kanalizācijas izdevumiem skola tērē 5314 eiro. Viena m3 izmaksas 2,95 eur. Skolēniem ir pieejams Sia „Edensprings Latvija ” dzeramais ūdens, kaut gan krāna ūdens ir pietiekami kvalitatīvs, lai to varētu arī dzert. Santehnika skolā ir darba kārtībā, ja kāds pods sāk tecēt vai krāns sāk pilēt, tas nekavējoties tiek salabots.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Labs kvalitatīvs ūdens.

Laistīšanai tiek izmantots ūdens no caurulēm, varētu ierīkot lietu ūdens savākšanas cisternas.

Izglītojot skolēnus, samazināt patērētā ūdens daudzumu.

Transports

Skolēni uz skolu dodas dažādos veidos – ar sabiedrisko transportu, ar skolēnu autobusu, ar kājām, vecāki atved ar mašīnu, vai paši atbrauc ar velosipēdu. Pēc veiktā pētījuma, secinājām, ka lielākais skaits skolēnu un darbinieku uz skolu dodas ar skolēnu autobusu. Šogad esam samazinājuši autobusa reisu skaitu, līdz ar to domājot par mazāku vides piesārņojumu. Mūsu vidusskolas īpatnība ir tāda, ka pagasta teritorija ir plaša, līdz ar to bērniem līdz skolai ir jāmēro diezgan garš ceļš, ko ir grūti izdarīt ar kājām, tādēļ ir nepieciešams skolēnu autobuss.

Pie skolas atrodas valsts vietējais ceļš V137. Satiksmes intensitāte nav ļoti liela, bet tik un tā, domājot par skolēnu drošību, pirms skolas ir uzstādītas ātruma ierobežošanas zīmes. Ir plānots ierīkot gājēju un velo celiņu līdz pagasta centram.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Siltajā laikā liels skolēnu skaits uz skolu dodas ar velosipēdu.

Katru gadu, sadarbojoties ar CSDD, skolas telpās  ir iespējams nokārtot velosipēda vadītāja apliecību.  

Jāpaplašina velosipēdu novietne, izvietojot stendus.

Mudināt tuvāk dzīvojošos bērnus un darbiniekus uz skolu doties ar kājām vai velosipēdu.

Mudināt tos, kuri brauc ar personīgo auto, paņemt savā mašīnā vēl kādu līdzbraucēju.

Izglītot vecākus, kā pareizi izlaist savu bērnu no automašīna pie skolas vārtiņiem, lai viņam nav jāšķērso ceļš.

Autostāvvietas paplašināšana, lai vecāki varētu droši savus mazos pirmsskolas bērnus ievest skolā.

Veselīgs dzīvesveids

Domājot par veselīgu dzīvesveidu, skola piedalās akcijās „Skolas auglis” un „Skola piens”. Visi bērni ēd pusdienas, brīvpusdienas saņem obligātās pirmsskolas izglītības skolēni, skolēni 1.-4. klasei, kā arī maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērni. Skolas pusdienas tiek gatavotas ļoti kvalitatīvi un garšīgi, virtuve dārzeņus un augļus iepērk no vietējiem ražotājiem. Cik vien tas ir iespējams, pusdienu gatavošanā tiek izmantoti āboli no skolas ābeļdārza, pie skolas augošās cidonijas, aronijas un upenes.  Skolā bērni var paēst brokastis, pusdienas un launagu. Skolā nav kafejnīcas, līdz ar to skolēniem nav iespējas iegādāties neveselīgu pārtiku un našķus. Skolas ēdienkarte tiek izlikta pie ziņojumu dēļiem un tiek publicēta e-klasē. Ēdienkarti apstiprina skolas ārsts.

Domājot par pareizu uzturu, piedalāmies „Putras dienas” projektos, kur skolēnu uzzina gan par pareizu un veselīgu uzturu, gan paši vāra un degustē dažādas putras.

Skolēniem ir pietiekama iespēja izkustēties, skolai ir liela sporta zāle un stadions. Siltā laikā sporta stunda notiek ārā. Pie skolas ir arī volejbola laukums un basketbola laukums, kurš piemērotos laika apstākļos pārtop par slidotavu. Mūsu skolēni regulāri piedalās dažādos sporta pasākumos – Olimpiskā diena, Tūrisma diena Krimalniekos pie jūras,  krosi, Olimpiskā Lāpa u.c. Šogad skolā ir pieejama arī veselības vingrošana.

Domājot par skolēnu labklājību, skolā ir iekārtota atpūtas istaba, kurā bērni paši izvēlas veidu, kā atpūsties, citi vienkārši  atlaižas sēžammaisos, sēž uz dīvāna, citi klausās mūziku, citi spēlē novusu.

1.-4. klase katru dienu pagarinātās dienas grupā 1 stundu pavada ārā.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Pusdienu gatavošanā tiek izmantoti vietējie dārzeņi.

Dažādas iespējas sportot.

Iespēja nokārtot velo tiesības.

Mudināt skolēnus vairāk iepazīt vietējos dārzeņus un augļus, vairāk tos lietot uzturā.

Iesaistīt sporta aktivitātēs tos bērnus, kuri nepiedalās nevienā sporta pulciņā.

Iesaistīt visus skolēnus velo braukšanas dienā.

Skolas vide un apkārtne

Skolas vide ir tīra un sakopta. Skolai apkārt  ir 5,2 hektāru labiekāŗtota teritorija, kura bagātīgi apstādīta ar košumkrūmiem un kokiem, daudzgadīgajām puķēm. Ir plašs ābeļu dārzs, cidonijas, aronijas, upenes un plūmes.  Svaigo gaisu nodrošina netālu esošā jūra un priežu audzes.

Skolas teritorija ir daļēji iežogota, tajā atrodas gan sporta laukumi, gan 2 rotaļlaukumi. Mazais rotaļlaukums ir vēl papildus iežogots, lai pirmsskolas bērni tur justos droši.  Gan pirmsskolas, gan skolas bērni daudz laika pavada svaigā gaisā- sporta stundas, pagarinātās dienas grupas laikā, pastaigas, vērojumi dabā.

Veicot apkārtnes izvērtējumu, skolēni neatrada nevienu zemē nomestu atkritumu. Skolēni un skolotāji, uzturoties telpās, velk maiņas apavus.

Skolas iekštelpas tiek intensīvi noslogotas, tāpēc regulāri tiek vēdinātas, veikta mitrā uzkopšana. Skolas ēka ir celta 1981. gadā ar gaišiem, lieliem logiem, plašam telpām.

Katru gadu iesaistāmies Lielajā talkā, kad vācam atkritumus Liepupes pagastā un LVM, kā arī sakopjam Liepupes pilskalna teritoriju, palīdzam sakopt Liepupes muižas apkārtni, baznīcas dārzu un Minhauzena muzeja teritoriju.

Skolas teritorijā ir lapene, kurā siltā laikā tiek vadītas mācību stundas, netālu atrodas Liepupes ezers, uz kuru pastaigā pētīt pīles un gulbjus dodas pirmsskolas un sākumskolas bērni. Liepupes ezers tiek izmantots supošanas dienā, kad skolēni pieredzējuša instruktora uzraudzībā varēja vizināties ar Sup dēļiem.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Sakopta, tīra vide.

Mudināt skolēnus vairāk iesaistīties vides sakopšanā, rudenī lapu grābšanā.

Skolas telpu tīrīšanā izmantot ekoloģiskos tīrīšanas līdzekļus un mikrošķiedras lupatiņas.

Mežs

Pie Liepupes vidusskola atrodas parks, kuru sāka ierīkot pirms 35 gadiem, kad uzcēla skolu. Skolas parkā un apkārtējā teritorijā aug ozoli, liepas, bērzi, kļavas, pīlādži, egles, priedes un citi koki un krūmi. Pie skolas katru gadu tiek stādīti jauni koki un krūmi. Šogad iestādīja 5 hortenzijas.

Liepupes vidusskola jau 7 gadu iesaistās LVM organizētajā mammadaba meistarklasē „Izzini mežu”. Skolēni dodas mežu izzinošās ekskursijās, gatavo putnu būrus, stāda mežu, vāc atkritumus mežā.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Pie skolas ir skaisti sakopta teritorija ar koku un krūmu stādījumiem.

Pie kokiem un krūmiem izlikt nosaukumus, lai skolēni varētu iemācīties koku nosaukumus.

Visām klasēm iesaistīties mammadaba meistarklasē.

Klimata pārmaiņas

                Lielākā daļa skolēnu uz skolu dodas ar skolas autobusu. Tā kā pagasta teritorija ir diezgan plaša, autobuss veic no rīta vienu reisu, bet pēcpusdienā divus reisus. Pagājušogad pēcpusdienās autobuss veica 3 reisus, šogad esam saplānojuši mācību stundas un ārpusstundu nodarbības tā, lai samazinātu šo reisu skaitu.

                Skolas virtuve dārzeņus iepērk no vietējiem tirgotājiem, līdz ar to pārtika piegāde no tuvākā apkārtnes ir videi draudzīgāka.

                Mudinām skolēnus sporta tērpu pārnēsāšanai izmantot vai nu auduma maisiņus, vai tam paredzētas somas.

Stiprās puses

Uzlabojamās jomas

Pārdomājot atsevišķas darbības, samazinām kaitīgo auto atgāzu ieplūšanu gaisā.

Informēt skolēnus, kā samazināt kaitīgo gāzu ieplūšanu atmosfērā (nelietot pūšamos dezodorantus, nepūst matu laku u.c.).

Rīkot informatīvas kampaņas, lai vērstu skolēnu uzmanību par klimata pārmaiņām.




      Atpakaļ