2017

Ēdam atbildīgi un uzglabājam produktus pareizi!


Ceturtdien 14.12.2017.

7.stundā  plkst.14.00

 

ķīmijas kabinetā

notiks nodarbība

 

„Ēdam atbildīgi un uzglabājam produktus pareizi!”

 

Aicinām visus interesentus  - skolēnus, skolotājus un vecākus!


 

Ekopadome

Lasīt vairāk...
Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir klāt!

                                                                                                            

Description: Attēlu rezultāti vaicājumam “ekoskolas logo”Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir klāt!

Ar vēja spārniem lido adventes laiks, Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Tieši ar krītošajām sniega pārslām šī laika burvību var sajust arī Liepupes vidusskolā. 

Daudzos mācību kabinetos notiek rosība – „Saldumu darbnīca”, „Ziemassvētku rotājumu darbnīca”, priekšnesumu gatavošana.

5. – 8.klašu meitenes veidoja adventes vainaga dekorācijas no otrreiz pārstrādātā kartona, dziju diegiem un dabas materiāliem „Ziemassvētku rotājumu darbnīcā”, ko vadīja mājturības skolotāja Sandra Vergina, bet meiteņu māmiņas palīdzēja ar padomiem. 

Skolas saimnieki skolu izrotājuši ar krāsainām gaismiņām. Drīzumā tiks aizdedzinātas svecītes pašu gatavotā Adventes vainagā. Uzsākts skolas rotāšanas darbs – veidotie namiņi, putniņi, koki, lielās un mazās sniega pārsliņas parādīsies skolas logos.

 Pirmsskolas un Rūķu nama audzinātājs kopā ar vecākiem veido eglītes un pārsliņas no otrreizējās pārstrādes materiāliem.

 

Aicinām katru uzburt savu Ziemassvētku sajūtu!

Ekopadome

Vairāk bildes skatīt šeit...

Lasīt vairāk...
Saldumu darbnīca – Ziemassvētku gaidīšana

 Saldumu darbnīca – Ziemassvētku gaidīšana

 

27.novembrī 9.klases skolnieces noorganizēja „Saldumu darbnīcu Ziemassvētkiem”. Skolas direktore Arta Rubeze sagādāja Latvijā ražotas izejvielas gardas piparkūku mīklas pagatavošanai. Mājturības skolotāja Sandra Vergina piedāvāja interesantu īpašu piparkūku mīklas recepti un mācīja, ka izkausēt cukuru un sviestu, samīcīt mīklu, lai tā būtu viendabīga. Meitenes ar lielu entuziasmu un prieku darbojās.  Divus stundu laikā tapa vairāki kilogrami bio piparkūku mīklas, kas tika sadalīta 13 maisiņos. Pēdējā pirmssvētku nedēļā katra klase un mazie rūķu bēŗni ceps skaistās piparkūkas kopā ar savām klases audzinātājām. Bet tagad piparkūku mīkla nolikta vēsumā, tai jānostāvas apmēram vienu mēnesi.

Tautas ticējumi saka, ka  piparotajiem medus raušiem piemīt īpašs spēks un tos izmantojuši, lai atvairītu dēmonus, pielabinātos dievībām un dotu līdzi mirušajiem aizsaulē.

Šellija Pudova,  9.klase 

Vairāk foto skatīt šeit... 

Lasīt vairāk...
Skolotāji no visas Latvijas uzlabo zināšanas par atbildīgu pārtikas patēriņu

 

Skolotāji no visas Latvijas uzlabo zināšanas par atbildīgu pārtikas patēriņu

13. novembrī Rīgā notika programmas “Ēdam atbildīgi” skolu koordinatoru seminārs, tā laikā skolotāji dalījās pieredzē, padziļināja savas zināšanas par globāliem vides jautājumiem, kā arī piedalījās radošajā darbnīcā. Nodarbības vadīja eksperti no tādām vides biedrībām kā “Zaļā brīvība”, “Vides izglītības fonds” un “Zemes draugi”, savukārt radošo darbnīcu vadīja semināra norises vietas, vegāniskas kafejnīcas “Terapija” pārstāve.

“Ēdam atbildīgi!” ir mācību programma Ekoskolām;  jau pats programmas nosaukums precīzi raksturo tās mērķi – mudināt skolēnus pievērst uzmanību pārtikai visas tās dzīves cikla kontekstā. Skolēni mācās gan par to, no kurienes pārtika nonāk viņu mājās, gan arī par to, ko darīt ar pārtikas atkritumiem, piemēram, kā tos samazināt. Mācību procesā liela nozīme tiek piešķirta praktiskai rīcībai.

Programma tika aizsākta EYD 2015 (Eiropas attīstības gads 2015) ietvaros un turpināsies kā neatņemama Ekoskolas programmas sastāvdaļa. Programmā piedalās deviņas Eiropas valstis - Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija. Latvijā programmā “Ēdam atbildīgi!” šobrīd ir iesaistījušās 30 skolas no visas Latvijas.  

 

Lasīt vairāk...
Rīcības dienas 2017 – izmantosim savus iepirkuma maisiņus!

 

Rīcības dienas 2017 – izmantosim savus iepirkuma maisiņus!

Rīcības dienās 2017 Liepupes vidusskolēnu rīkotās aktivitātes bija veltītas atkritumu daudzuma pieaugumam un izšķērdīgam patēriņam, kā arī atkritumu ietekmei uz klimata pārmaiņām. 

Skolēni un viņu vecāki šuva iepirkuma  maisiņus no Latvijā ražota lina, sagatavoja bukletu ar  izskaidrojošu informāciju, ko nozīmē "Ēdam atbildīgi!". Mācību stundās skolēni izstrādāja prezentācijas par atkritumu ietekmi uz klimata pārmaiņām, prezentēja tās skolas biedriem, zīmējumos attēloja savas izjūtas un veidoja reklāmas. Sestdien, 4.novembrī ekopadomes skolēni Gita Kerolaine Ercika un Inguss Mārtiņš Janišs dāvināja pašizgatavotos maisiņus liepupiešiem pie vietēja veikala "Muižas klēts" un stāstīja, ko darīsim, lai mazinātu šīs  globālās problēmas.

 Mums bija arī liels prieks satikt savas skolas bijušos mīļos skolotājus un direktoru Žani Andži, kā arī jaukos Liepupes iedzīvotājus. Paldies Jums par atbalstu! 

 

  

Foto no pasākuma 

Lasīt vairāk...
Trauki pārtikas uzglabāšanai

 

Trauki pārtikas uzglabāšanai

 16.oktobrī – Pārtikas dienā Liepupes vidusskolā notika nodarbība ar praktiskām iemaņām „Trauki pārtikas uzglabāšanai”, kuru vadīja Liepupes ģimenes daktere Anita Līduma.

 Nodarbībā piedalījās skolotāji un skolas darbinieki.

 A.Līduma : ”Ir svarīgs ne tikai trauku praktiskais pielietojums, bet arī to ietekme uz vidi un veselību, ir svarīgi ievērot divus nosacījumus: pirmkārt, jāizvēlas trauki no dabīga materiāla (māls, stikls, koks, kas nav ķīmiski apstrādāts) un, otrkārt, jāizvēlas trauki ar ekomarķējumu, kas garantē to, ka trauks ir ražots videi draudzīgā veidā.”

Attēlu rezultāti vaicājumam “tupperware”

 Pārtikas pareiza uzglabāšana vispirms ir svarīga, lai tā nesabojātos, neveidotos baktērijas un nerastos veselības problēmas. Tāpēc ir dažādi pārtikas uzglabāšanas un gatavošanas veidi – saldēšana, sālīšana, marinēšana, konservēšana, skābēšana. Uzglabāšanas procesā svarīgi, lai saglabātos vērtīgās vielas, kas ir produktos, – vitamīni. Ļoti jutīgs šajā procesā ir C vitamīns, folskābe ātri iet bojā. Tāpēc labs paņēmiens šiem produktiem, lai saglabātu to vērtību, ir saldēšana, izmantojot piemērotus traukus.  

Fotogrāfijas no nodarbības 

 

Lasīt vairāk...
Auzings jeb "auzās ir spēks" ir klāt!

         

Auzings jeb "auzās ir spēks" ir klāt!

7.klases skolēni „Auzinga” dienai gatavojās nopietni. Evita Lindenberga sagatavoja prezentāciju angļu valodā „Auzās ir spēks”.

Angļu valodas stunda sākās ar izzinošo Evitas sagatavoto materiālu par graudaugu uzturvērtību. Tad sekoja praktiskā nodarbība, Viktors atnesa izejvielas auzu putras pagatavošanai :auzu pārslas Latvijā audzētās, sāli, cukuru un pienu iegūtu no govs savā saimniecībā. Puiši pirmo reizi vārīja auzu putru pēc ieteiktās receptes no pavārgrāmatas. Rinalds vārīja ūdeni, Edvards bēra pārslas, pievienoja sāli un cukuru,  kad biezputra jau bija uzbriedusi, Viktors pievienoja pienu un vārīja, maisīja līdz ēdiens bija gatavs.

Viss klases kolektīvs uzservēja galdu un, pievienojot biezputrai pašmāju ražoto medu, tā garšoja ļoti labi! Daudziem skolēniem no 7.klases brokastīs ir putras! Paldies vecākiem , ka rūpējaties par mūsu veselību!

7.klases skolnieks Rinalds Martinsons

Fotogrāfijas no pasākuma ... 

Lasīt vairāk...
10.oktobris - Putras diena Liepupes vidusskolā.

 

10.oktobris – PUTRAS DIENA LIEPUPES VIDUSSKOLĀ

      10.oktobris ir Starptautiskā Putras diena. Par godu tai skolēni gatavoja prezentācijas „Auzās ir spēks!” gan latviešu, gan angļu valodās, gatavoja putras un baudīja gardas pusdienas skolas ēdnīcā – miežu biezputra ar saceptas gaļas un sīpolu gabaliņiem un saldajā – mannas biezputra  ar jāņogu ķīseli. Visi produkti ir Latvijā ražoti. LIELS PALDIES MŪSU SKOLAS PAVĀRĒM! Ēdiens vienmēr ir ļoti garšīgs! Skolēniem ļoti garšoja pusdienas un vēlēšanās ir – biežāk rīkot Putras dienas mūsu skolā.

      Graudaugi ir viena no nozīmīgākajām produktu grupām, tāpēc ir svarīgi, lai bērni un vecāki mainītu savus ikdienas paradumus un daudz biežāk ēstu graudaugu ēdienus, it īpaši veselīgās putras. Pēc uztura speciālistu ieteikumiem graudaugiem būtu jābūt aptuveni pusei mūsu uzturā.( http://apollo.tvnet.lv/zinas/sodien-starptautiska-putras-diena-latvijas-skolas-liela-atsauciba/774554) 

   

Bildes no PUTRAS DIENAS skatīt šeit... 

 

Lasīt vairāk...
Projekta „Jaunie vides līderi” Stalbes vidusskolā

Projekta „Jaunie vides līderi” Stalbes vidusskolā

28. septembrī Stalbes vidusskolā norisinājās Jauno vides līderu otrā apmācība, kur tika apgūta pasākumu organizēšana,  projekta plānošana un uzstāšanās mākslas triki. Pulkstens 12:00 visas 12 komandas, tostarp Liepupes un Salacgrīvas, pulcējāmies skolas aktu zālē. Sākām ar katra projektā izdarītā prezentēšanu un nākotnes plāniem, uzklausot ekspertu ieteikumus. Tālāk sekoja pusdienas un maza atpūtas pauze pirms gaidāmajām lekcijām.

Pirmā lekcija notika pie ekspertes Unas Dreiblates (“Aktīvās atpūtas centrs EŽI”), kur notika apmācības efektīvai pasākumu plānošanai, organizēšanai, laika un resursu plānošanai un vietas izvēlei. Sākām ar iesildīšanās spēli, kurā Una nosauca divus variantus. Atkarībā no tā, kurai tu piederi vairāk, attiecīgi paliec stāvot vai sēžot. Piemēram, tie, kuri izmanto vairāk Instagramu, pieceļas, bet tie, kuri izmanto vairāk Twiteri, paliek sēžot. Vai arī tie, kuriem vairāk patīk kaķi, paliek sēžot, bet tiem kuriem suņi, pieceļas. Lekcijas laikā uz lielās lapas veidojām picas šķēles, kurās  ierakstījām izvirzītos mērķus, aprakstījām, kādu pasākumu veidosim kam un kāpēc, plānojām, kāds būs rezultāts. Izejot no šīs lekcijas, mums bija skaidrāks plāns, ko mēs vēlamies darīt un kā to izdarīt. 

 

Otrā lekcija notika pie eksperta Daniela Trukšāna (pārstāvis no Ekoskolu programmas). Vispirms, lai iepazītos, mēs izspēlējām spēli, kurā visi tēlojām atomus un „maisījāmies” pa telpu, pēc tam nejauši sadaloties grupās pa astoņiem cilvēkiem. Tālāk, aizverot acis un izmantojot tausti, mums bija jāsastājas rindā no garākā cilvēka uz īsāko, kas diez gan labi mums visiem izdevās. Tālāk sekoja lekcija, kurā „izgājām cauri” pasākuma rīkošanas soļiem, domājām, kādi būs ieguvumi un zaudējumi, kā mēs varam iesaistīt apkārtējos. 

 

Trešā lekcija notika pie Dailes teātra aktiera - eksperta Kristapa Rasima, kurā mēs apguvām runas un uzstāšanās mākslu. Iemācījāmies kā atbrīvot savu ķermeni un sejas muskuļus pirms uzstāšanās. Izspēlējām arī dažas teātra sporta tehnikas – Radio un 4 emocijas. Pēc lekcijām devāmies atpakaļ uz aktu zāli, kur pārrunājām šodien paveikto un darāmos darbus līdz nākamajai tikšanās reizei. Kopumā diena bija ļoti vērtīga -  jaunām zināšanām pilna! Ar nepacietību gaidām nākamo tikšanās reizi novembrī.

12.klases skolniece Gita  Kerolaine Ercika

 

Lasīt vairāk...
Projekta „Ēdam atbildīgi!” darba plāns 2017./2018.m.g.

http://www.liepupesvidusskola.lv/imgs/1014/Edam_atbildigi_logo.jpg

Projekta „Ēdam atbildīgi!” darba plāns 2017./2018.m.g.

 

Septembris

1.Ekopadomes 1.sēde, ekopadomes veidošana. Atbildīgā skolas koordinatore I.Janiša.

2.Projekta "Ēdam atbildīgi!" 1. sanāksme (23.augusts) Rīgas dabaszinību skolā.Atbildīgā skolas koordinatore I.Janiša.

3. Vides novērtējuma pētījums.Atbildīgie - ekopadomes locekļi.

4. Projekta "Ēdam atbildīgi" stenda izveide.Atbildīgais - ekopadome.

 

Oktobris

1. Ekopadomes 2.sēde - vides novērtējuma analīze un izvērtēšana.Atbildīgā skolas koordinatore I.Janiša.

2. Vides kodeksa izstrāde. Atbildīgais - ekopadome.

3. Skolēnu un viņu ģimenes anketēšana projekta "Ēdam atbildīgi!" ietvaros. Atbildīgais - ekopadome.

4. "Auzings" - putras diena skolā.Atbildīgais - ekopadome.

5. "Pārtikas diena - 16.oktobris" aktivitātes.Atbildīgais - ekopadome.

6. Iglītojoši informatīvā nodarbība - "Trauki pārtikas produktu kvalitatīvai uzglabāšanai". Atbildīgais - skolas daktere A.Līduma.

 

Novembris

1. Rīcības dienas 2017 - iepirkuma maisiņu izgatavošana. Atbildīgais - ekopadome.

2. Mārtiņtirgus skolā.Atbildīgais - ekopadome.

3. Projekta "Ēdam atbildīgi!" 2. seminārs Rīgā.Atbildīgā skolas koordinatore I.Janiša.

 

Decembris

1. Ziemassvētku našķu darbnīca "Saldumi bez e-vielām un konservantiem". Atbildīgais - mājturības skolotāja S.Vergina un ekopadome.

2. Pārtikas iepakojums, fasēšana, trauki uzglabāšanai. Atbildīgais - skolas daktere A.Līduma.

 

Janvāris

1. Atkārtots pētījums par atkritumu daudzumu skolas ēdnīcā un mājsaimniecībā. Atbildīgais - ekopadome.

2. Diena bez gaļas.Atbildīgais - ēdnīcas vadītāja J.Kohane un ekopadome.

3. Veselīga uztura meistarklase. Atbildīgais - ekopadome.

 

Februāris

1. Eko zināšanu olimpiāde "Ēdam atbildīgi!". Atbildīgais - ekopadome.

2. Nodarbība "Bioloģiskā saimniecība un eko produkti". Atbildīgais - bioloģiskās saimniecības vadītāji un ekopadome.

Marts

1.    Latviešu iemīļotie ēdieni - liepupiešu populārāko ēdienu recepšu grāmatas veidošana valodu mācību stundās. Atbildīgais - valodu priekšmetu skolotāji (latviešu, angļu un krievu valodās).

 

Aprīlis

1. Garšvielu darbnīcas. Atbildīgais - ekopadome.

2. "Garšīgie likumi" prezentācijas. Atbildīgais - ekopadome.

 

Maijs

1. Projekta "Ēdam atbildīgi!" kopsavilkums un noslēguma aktivitātes, konkursi. Atbildīgais - ekopadome.

2. Ābeļu stādīšana projekta "Ēdam atbildīgi!" ietvaros. Atbildīgais - ekopadome un skolas koordinatore I.Janiša.

Lasīt vairāk...
Ievadseminārs

 

      2017.gada 23.augustā projekta noslēdzošā gada ievadseminārā piedalījās pārstāves no 30 jaunajām dalībskolām, starp kurām ir divas Salacgrīvas novada vidusskolas – Liepupes vidusskola un Salacgrīvas vidusskola. Seminārā pārrunājām programmas mērķus un ar pārtikas patēriņu saistītās vides problēmas, kā arī pievērsāmies darba stratēģijām skolēnu un apkārtējās sabiedrības uzrunāšanai un iesaistei. Nodarbību starplaikos cienājāmies ar Terapija sarūpētajām uzkodām, iepazināmies ar Rīgas Dabaszinību skola skaisto teritoriju un devāmies ciemos uz veģetāro kafejnīcu Gardā Pupa.

Projekta koordinatore Ira Janiša

 

Lasīt vairāk...
Projekts "Ēdam atbildīgi"

       2017./2018.mācību gadā Liepupes vidusskola piedalīsies projektā „ĒDAM ATBILDĪGI!”.

      „Ēdam atbildīgi!” ir mācību programma Ekoskolām, veidota ar uzsvaru uz izglītības ciešu sasaisti ar praktisku rīcību. Skolēni iepazīsies ar mūsdienu pārtikas problēmām un to globālo ietekmi ar viegli uztveramiem stāstiem un faktiem.

      Aizvien svarīgāks kļūst jautājums gan par to, kādu iespaidu uz mūsu veselību, vidi atstāj pārtika, ko ēdam, gan arī par pārtikas sadalījumu pasaulē - tās trūkuma un pārprodukcijas paradoksu. Sākot apzināties atbildību par savu ķermeni, arī skolēni var sākt aizdomāties par pārtikas ietekmi uz vidi un cilvēku. Tā kā pārtika ir viena no mūsu pamatvajadzībām, šis temats ir nesaraujami saistīts ar daudzām vides tēmām, kuru skatīšana caur pārtikas prizmu veicina sistēmisku domāšanu un ilustrē to, kā pārtika ietekmē vidi, mūsu veselību un arī sociālos jautājumus globālā mērogā. Caur dažādām aktivitātēm un izglītojošiem materiāliem, programma informēs par globāliem izaicinājumiem un to nozīmi vietējā līmenī – reģionā, pilsētā vai ciematā. Tā veicinās izpratni par efektīvu resursu izmantošanu, bioloģisko daudzveidību, klimata pārmaiņām, cilvēktiesībām un godīgu tirdzniecību; par šķietami attālinātām tēmām, kuras mēs varam ietekmēt pozitīvi vai negatīvi, mainot savus ēšanas paradumus.

      Piedaloties projektā „Ēdam atbildīgi!” saņemsim finansiālu atbalstu savu ideju īstenošanai no Eiropas Savienības. Par dokumenta saturu atbild oficiālais projekta partneris un pārstāvis Latvijā – Vides izglītības fonds.

 Projekta koordinatore Ira Janiša

 

Lasīt vairāk...



Arhīvs
2018 (7)   
2017 (15)